Philadelphia aneb “kolébka Spojených států”

Pár faktů na začátek – Philadelphia je hlavním městem státu Pennsylvania. Je zároveň pátým nejlidnatějším městem Spojených států. Leží na severovýchodě USA na soutoku dvou řek – Delaware a Schuylkill (neptejte se mě, jak se to čte). Philadelphii se říká různě – v Americe ji lidé znají hlavně pod familiérním názvem Philly, nebo “The City of Brotherly Love”, říká se jí však také “birthplace of America”, v roce 1776 tu totiž byla podepsána deklarace nezávilosti (Declaration of Independence). V Evropě je město známé třeba hokejem, někteří čeští hráči hráči hrají (nebo hráli) v klubu Philadelhia Flyers. Město proslavil také film Rocky, který se zde odehrával. Ve Philadelphii jsem byla poprvé, vlastně jsem byla úplně poprvé mimo Evropu, úplně poprvé ve Spojených státech. Dlouho jsem nevěděla, jak tento článek pojmout, nakonec jsem se rozhodla sepsat pár užitečných rad a takové “best of” míst, které by vám ve Philly neměly uniknout.

 

Jak se dostanete do Philadelphie?

Město má samozřejmě své letiště, nicméně lety z Evropy jsou na philadelpské letiště vetšinou velmi drahé (mnohem dražší než do celkem nedalekého New Yorku). My letěly z Prahy do Frankfurtu, z Frankfurtu do New Yorku (na JFK) a odtud pak z new yorské Penn Station vlakem do Philly na 30th Street Station. Cesta vlakem (AMTRAK – něco jako České dráhy) trvala jen hodinu a dvacet minut (čas se může lišit podle toho, jaký vlak si vyberete). Stejně tak se liší i ceny, jízdenku můžete sehnat už od $39. My bohužel s koupí jízdenky trochu otálely, tudíž jsme platily víc. Jedna jízdenka stála $60. Dalo by se samozřejmě jet i autobusem, což by bylo levnější. My jsme se nicméně rozhodly pro vlak, jelikož jsme ten den byly celý den na cestě (a vzhůru od půl třetí v noci), takže jsme nechtěly riskovat, že budou na silnicích zácpy a my budeme muset ztrávit několik dalších hodin na cestě. Byl pátek podvečer, tudíž kolony hrozily. Pokud cestujete na budgetu, tak je tu několik autobusových společností (např. Greyhound, Megabus) a pokud nevíte co s penězi, můžete samozřejmě využít i leteckou vnitrostátní dopravu.

 

Kde se ubytovat?

My jsme měly ubytování přes Air Bnb, což je u mě taková klasika. Je to pro mě nejlepší varianta, jelikož je to osobnější a levnější než hotel, zároveň máte ale více soukromí než v hostelu. Většinou si pronajímám pouze pokoj, tentokrát jsme však měly pronajatý celý menší dům (dokonce se z toho vyklubalo, že jsme měly každá svůj pokoj). Pro Z., která cestovala se mnou, to byla Air Bnb premiéra. Náš domek se nacházel ve čtvrti Queen Village, což je rezidenční čtvrť asi dvacet minut chůze od staré části města. Air Bnb jsme volily hlavně kvůli finanční dostupnosti. Za mě osobně bylo ubytování dobré, i přes to, že mělo pár nedostatků. Dle mého subjektivního názoru bylo naše ubytování skvělé, když zhodnotím cenu a kvalitu.

Queen Village je klidná čtvrť se spoustou malebných domků. Skoro si připadáte, že jste se ocitli v Anglii. V naší uličce, kde jme bydlely, se bohužel stavělo, tudíž to tam vypadalo tak trochu “rozbořeně”, což mně osobně nevadilo, neboť člověk ráno odchází a večer se přichází vyspat. Kousek od našeho domu byl proslulý Italian Market, kolem kterého jsme však šly velmi brzy ráno a prodejci teprve vše připravovali, takže tam kromě pár kusů ovoce a zeleniny ještě nic moc nebylo. Kousek odtud jsou také známé Magic Gardens, které jsem bohužel navštívit nestihla. Nicméně je teď mám na prvním místě svého itineráře, pokud bych se někdy do Philly měla ještě vrátit.

 

Jak se po Philly pohybovat?

Buď můžete po městě běhat jako Rocky Balboa, nebo zvolnit jako my a prostě jen chodit (i to bylo značně vyčerpávající, každý den jsem usínala jako miminko, jelikož jsme nachodily desítky kilometrů). Pokud cestujete se mnou, připravte si dobré boty, jelikož nejlepší způsob, jak co nejvíce vidět a město co nejlépe poznat, je právě chůze. Můžete samozřejmě využít městskou hromadnou dopravu – metro, autobusy a tramvaje (Philadelphie je jedno z mála amerických měst, které má tramvaje). Další hojně využívanou možností je Uber, Uber je Američany využívanější než městská doprava, minimálně ve Philly tomu tak bylo. V USA není Uber vůbec drahý, když pojedete ve dvou, tak vás cesta vyjde jen o pár centů více, než kdybyste jeli autobusem. Lidí jezdí Uberem na nákupy, nechají se odvést do parku, když jdou běhat apod. My Uber využily třikrát – z nádraží k našemu Air Bnb, protože jsme měly těžké kufry, podruhé, když hodně pršelo a my se potřebovaly dostat do severní části města a potřetí pak při cestě zpět na nádraží opět s kufry. Autobus jsme využily jednou, lístky se kupují až u řidiče (my měly řidičku), musíte mít přesnou částku, jelikož vám řidič/ka nemůže vrátit (ano, ten “skvělý” systém, který znám z Dublinu). Městské autobusy mají označení SEPTA (googlila jsem a už vím, co to znamená: “Southeastern Pennsylvania Transportation Authority”). Připravte se na to, že autobusem jezdí pouze “socky” (jak nám bylo řečeno), tak ať vás to nepřekvapí. Američané povětšinou jezdí autem. Philly má i spoustu cyklistů, já bych se tam však na kole asi trochu bála i přes to, že v Berlíně na kole jezdím.

 

Kolik času ve Philly ztrávit?

Do Philly jsme dorazily v pátek večer po celém dni na cestách, kdy jsme už nezvládly nic jiného, než si koupit něco k jídlu na snídani a jít spát. Odjížděli jsme v pondělí odpoledne. Na prozkoumání města jsme měly tedy prakticky celé dva dny. Myslela jsem si, že to bude dost, ale abych byla naprosto upřímná, dokázala bych si představit tam ještě jeden dva dny zůstat. Pokud si chcete město pořádně projít a nechcete se nějak honit, doporučuji 3-4 celé dny. Za dva dny určitě stihnete hlavní atrakce. Nicméně to bylo celkem hektické, možná i proto, že jste chodily téměř všude pěšky. Jeden den nám také celkem propršel a profoukal, což nás také trochu omezovalo. Philly leží ca. 100 km západně od Atlantického oceánu, což samozřejmě ovlivňuje počasí. Pokud chcete navštívit např. i nějaká muzea apod., dva dny vám určitě stačit nebudou.

 

Co vidět…

INDEPENDENCE HALL

Místo, kde byla podepsána Deklarace nezávislosti. Tato budova se nachází ve staré části města. Pokud vás zajímá historie, můžete se dokonce podívat i dovnitř na místo, kde se zrození americké nezávislosti stalo skutečností. Vstupenky se dají zarezervovat / koupit online (na určitý datum a hodinu). Omezený počet vstupenek je k dipozici vždy ráno na tentýž den v nadelekém Visitor centru, které se otvírá v půl deváté ráno. My tam přišly chvilku po deváté hodině, dostaly jsme lístky na 15:40. Takže čím dříve tam přijdete, tím větší šanci máte, že se na vás dostane. Před prohlídkou Independence Hall je dobré počítat s malou časovou rezervou, musíte totiž projít malou bezpečností kontrolou. Prohlídka trvá zhruba půl hodiny. Průvodce vás provede třemi místnostmi a poreferuje o faktech, které se této asi nejdůležitější události amerických dějin týkají. Blízko Independence Hall a zmiňovaného Visitor centra se nachází známý Liberty Bell (ikonický symbol americké nezávislosti). Najdete ho v Liberty Bell Centre, kam je vstup také zdarma. Musíte si však vystát celkem dlouhou frontu, a to se nám nechtělo, tudíž jsme zvon vynechaly.

 

PO STOPÁCH ROCKYHO

Slavné schody, po kterých filmový hrdina běhal, vedou k Museum of Arts (Muzeum umění). Pokud budete podvádět jako my a nedoběhnete k nim přes celé město jako Rocky Balboa, tak si je alespoň (jako spousta dalších) vyběhněte nahoru. Není to zase taková fuška, slibuju 🙂 Kromě slavných schodů se vedle muzea také nachází socha tohoto slavného filmového boxera. Pokud stojíte o fotku s ní, opět si budete muset vystát frontu. My se rozhodly, že fotku chceme, postupovalo to celkem rychle, tolik času byste tam čekáním ztrávit neměli. Fotku se sochou Rockyho fotila moje kamarádka Z.

 

ONE LIBERTY OBSERVATION DECK

Jediná vyhlídka ve Philly, kterou jsme absolvovaly. Vstup stojí myslím $14, což se za ten výhled rozhodně vyplatí. Žádnou frontu jsme nečekaly, prostě jsme si koupily lístek, výtahem vyjely nahoru a už se jen kochaly. Na vyhlídce je také wifi, takže pokud si nekoupíte americkou SIM kartu (jako já), tak se můžete na chvilku připojit na internet a zkontrolovaz vaše social media, pokud máte absťák 😉

LOVE PARK

Jeden z Instagram spotů Philadelphie. “The City of Brotherly LOVE”. A ano, říká se tomu park, na google mapách je to dokonce vyznačeno jako zelená plocha, nicméně žádnou trávu nečekejte. V Americe jsou betonová náměstí značená jako parky (what the heck?!) Asi jiný kraj, jiný mrav. Počítejte s tím, že si pro fotku budete muset opět vystát frontu. Nicméně tenhle shot je asi povinnost. Plus se vám tam může stát, že budete svědky nějaké z žádostí o ruku. Toto místo je oblíbeno nejen mezi instragramovými nadšenci, ale i mezi zamilovanými páry 😀

 

ELFRETH’S ALLEY

Asi nejkrásnější a nejznámější historická ulička ve Philadelphii. Pokud se tam vydáte, berte prosím ohled na to, že v těch malebných domcích lidé normálně bydlí, proto se prosím chovejte ohleduplně a respektujte soukromí místních obyvatel. 

 

CITY HALL

Jedna z nejkrásnějších staveb ve Philadelphii. Honosně vypadající bílá stavba je jednou z chloub města. Stará radnice zářící mezi moderními stavbami. Dá se jít i dovnitř, my ji však obdivovaly jen zvenku.

 

PENN’S LANDING

Každé město má svou “náplavku”. Philly není výjimkou, ve městě se nachází několikrát promenád u místních řek. Jednou z nich je právě Penn’s Landing u břehu řeky Delware, která rozděluje město na dvě části, a vede přes ní Benjamin Franklin Bridge. Za hezkého počasí je tam krásný výhled, pro mě to bylo rozhodně jedno z nejhezčích míst, které jsem ve Philadelphii navštívila. Pokud zrovna moc nefouká, určitě se vyplatí si tam chvíli sednou na jednu z laviček, odpočinout si a nasávat místní atmosféru.

 

EASTERN STATE PENITENTIARY

Dnes již nefunkční poměrně pororozpadlá věznice, která fungovala do roku 1971, a kde si svůj trest odpykával např. slavný Al Capone. Byla to největší a nejdražší veřejná věznice v Americe, která se rychle stala “předlohou” pro další věznice po celém světě. Dnes se tam nachází muzeum. My jsme se tam vydaly druhý den, kdy hodně pršelo, tudíž nám nevadilo trávit čas někde pod střechou. Řekla bych, že dvě hodiny se tam dají ztrávit úplně snadno, pokud vás toto téma zajímá, rozhodně je tam materiál i na více než dvě hodiny. Natáčel se tam např. známý film 12 opic.

 

OBDIVUJTE MÍSTNÍ STREETART

Ulice Philadelphie jsou plné krásných pomalovaných zdí. Nejedná se však o vandalistické grafitti, nicméně o umělecký projekt nazvaný “Mural Arts”. Při procházení městem je potkáváte všude. Já osobně street art miluju, zvláště, když se jedná o krásná a kvalitní díla. Pokud vás zajímá víc, navštivte tuto stránku.

 

Můj osobní tip:

Zajdětě si do jednoho z místních antikvariátů. Já jich po procházení se po Philadelphii potkala hned několik. Nejvíce mě zaujal jeden (Jules Goldman Books & Antiques), který byl bohužel zavřený. Nicméně i přes zavřené a prosklené dveře jsem se do něj zamilovala. Byla tam sice cedulka “přijdu hned”, já ale před dveřmi čekala asi 20 minut a nikdo nepřišel, tak jsem to nakonec vzdala. Jestli se někdy vrátím, určitě zavítám i tam.

 

Více fotek..

 

Kuriozity:

“WALL OF SHAME”

Wall of Shame neboli “zeď hanby”. Fotky lidí, kteří se v daném obchodě pokusili něco ukrást, a teď mají zákaz vstupu do obchodu a jeho blízkého okolí. Přišlo nám to jako celkem slušný bizár.

 

“ADOPT A FRIEND”

Další věc, která nás šokovala – “adoptuj si kamaráda”. Já vlastně ani nevím, co bych k tomu řekla. Jedná se o něco jako útulek. Organizace, která se snaží nalezeným (odloženým) psům najít novou rodinu, která by se jich ujala. Nicméně v tomto případě dle mého názoru trochu nešťastnou cestou – někteří psi jsou umístěni v prosklených výlohách. Ano, čtete dobře – psi ve výlohách. Asi chápu ten záměr zatím, pokud lidi konfrontujete napřímo s rozkošnými štěňátky, asi je tu větší šance, že se do nich někdo zakouká, kdo by normálně nikam do útulku třeba ani nešel, nicméně mi tohle stejně nepřijde normální a humánní. Kromě toho, že tam psi nemají klid (lidé co chodí kolem, doprava na silnici, děti co klepou na sklo výlohy) tam pak ještě v létě musí strašně pražit sluníčko. Hrozně mě to šokovalo a přemýšlela jsem o tom, že vlezu dovnitř a půjdu se zeptat lidí, co tam pracují, jestli jim to nepřijde ani trochu divné.. nakonec jsem však nešla. Co si o tom myslíte vy?

 

Pár slov na závěr..

Od Philadelphie jsem nic moc nečekala. Vlastně jsme tam zamířily asi hlavně proto, protože to bylo po cestě z New Yorku do Washingtonu, D.C. Nicméně mě velmi pozitivně překvapila. Trochu připomínala New York, nicméně byla klidnější a řekla bych i alternativnější. Celkově má Philadelphia příjemného ducha, krásnou architekturu, zajímavou historii a spoustu krásných podniků, do kterých si můžete zajít na jídlo. Všem veganům (i neveganům, pokud chtějí) bych doporučila veganský řetezec fast foodového typu Hip City Veg, kde jsem si dala výbornou veganskou variantu philadelpského cheese steaku.

Všude po městě jsou umístěny informační cedule se zajímavými historickými událostmi, nebo týkající se lidí, kteří dokázali něco významného a obdivuhodného.

Pokud někdy budete mít tu možnost, vypravte se do Philly. Nebudete litovat.