Washington, D.C. aneb můj “House of Cards” zážitek

Troufám si tvrdit, že všichni víte, že hlavním městem Spojených států je právě Washington D.C. Ne, není to New York City ani Los Angeles. Toto relativně malé město (pokud ho porovnáme právě s již zmíněným New Yorkem) leží na řece Potomac. V D.C. sídlí kromě amerického prezidenta také americká vláda. Řídí se odtud světová politika. Zde se rozhoduje o světovém dění, a zde se také tvoří dějiny. Kromě spousty politických institucí nabízí D.C. i spoustu památek – hlavně pak památníků slavných osobností americké historie a památníků oslavující významné historické události a bitvy. Muzea jsou tu zadarmo (nebo alespoň většina z nich). V porovnání s New Yorkem a Philadelhií je tu i spoustu zeleně. Doprava je tu hektická, všichni tu jezdí autem, což se kolem deváté ráno a páté večer projevuje neskutečnými kolonami. Někomu by se D.C. mohlo zdát poněkud nudné, já jsem si však Washington ze všech tří navštívených amerických měst zamilovala asi nejvíc (a ne jen díky tomu, že jsem velká fanynka amerického seriálu “House of Cards” Netflic produkce). Zamilovala jsem si (kromě centra) hlavně pak část města, ve které jsme po dobu našeho pobytu byly ubytované. Asi deset minut pěšky od nás se nacházela vila Ivanky Trump a kousek vedle “nový barák” exprezidenta Baracka Obamy (ke kterému se nedá dojít, neboť celá ulice je hlídaná a pro veřejnost uzavřená). Kousek od nás směrem do centra bylo moje úplně nejoblíbenější místo, a to náměstí Dupont Circle. Byla to nejbližíší stanice metra. Odtud jsme každý den vyjížděly objevovat washingtonská zákoutí. Kdybych jednou měla v D.C. žít, rozhodně bych chtěla žít právě v blízkosti Dupont Circle

K přesunu z Philly do D.C. jsme využily autobusovou linku společnosti Megabus. Mega extra levný bus, který nás stál pouhých 5 dolarů (včetně rezervace místa). Jízdenky jsme bookovaly online asi dva týdny předem. Tím jsme trochu vykompenzovaly na můj vkus poněkud drahou jízdu vlakem z NYC do Philly pár dní předem. Před odjezdem autobusu jsme málem byly svědky pravé americké “přestřelky” :D, kdy se skupinka mladíků nechtěla smířit s tím, že musí čekat v řadě stejně jako ostatní cestující, a nemohou do autobusu nastoupit přednostně, i když nemají kufry na odbavení. Mladíky to značně rozčílilo, padlo pár urážek, vypadalo to, že se dokonce schyluje k fyzickému násilí. Nakonec vše proběhlo pouze slovně. Řidič autobusu nakonec zavolal nejspíš na linku Megabusu a mladíky prostě nenechal nastoupit. Ti pak při odjezdu autobusu z nástupiště ještě gestikulovali něco ve smyslu, že řidiče odstřelí. Zbytek cesty pak již proběhl v klidu, jen nám v autobuse nefungovala slibovaná wifi na palubě. Do D.C. jsme dorazily v pondělí kolem páté večer, odjezd byl pak plánovaný na pátek ráno.

 

CO SI V D.C. ROZHODNĚ NENECHAT UJÍT? 

Určitě si projděte The Mall. Nejedná se o žádné nákupní centrum, jak by se z názvu někomu mohlo zdát. Jedná se známou “promenádu” od pomníku Abrahama Lincolna, který se tyčí naproti nejslavnějšímu “bazénu” (Reflecting Pool), kterému dominuje Washington Memorial. Odtud pak pěšky zamíříte k United States Capitol, sídlu americké vlády. Po cestě si můžete zaskočit do pár muzeí, nebo “navštívit” amerického prezidenta (momentálně Donalda Trumpa) v jeho Bílém domě. The National Mall vítá ročně spousty turistů, také ale hostí hudební a další kulturní akce, prezidenstké inaugurace (společně se slavnou Pennsylvania Avenue), protesty a mnoho dalšího. Pokud využíváte městskou dopravu (metro), pak můžete dojet např. na zástavku Foggy Bottom, a odtud pěšky ke zmiňovanému památníku Abrahama Lincolna, kde se v blízkosti nachází kromě několika dalších pomníků také Tidal Basin – částečně uměle vytvořené jezero mezi řekou Potomac a Washingtonským kanálem. Zde se na přelomu března a dubna každoročně koná Cherry Blossom festival. Festival, kdy třešně lemující břeh jezera nádherně rozkvetou. V tuto dobu se do Washingtonu sjíždí lidé z celých Států, aby obdivovaly “růžovou krásu” všude kolem, a v tu dobu jsme tam byly i my. Bylo to nádherné, ale musíte počítat s tím, že v tu dobu bude v D.C. prostě “nacpáno” (pocitově to nebylo tak hrozné, asi si člověk zvykne, když žije ve velkoměstě). Většinu turistů tvořili Američané, což pro mě jako pro Evropana bylo zvláštní. Nicméně je třeba si uvědomit, že celé Spojené státy jsou několikrát větší než celá Evropa.  Tidal Basin jsme si celý obešly. Je to celkem dlouhá procházka. Zvláště pokud se cestou zastavíte u dalších památníků lemujících břeh – památník Martina Luthera Kinga, Thomase Jeffersona, Franklin Delano Roosevelta nebo George Masona.

Projít celý National Mall je záležitost minimálně jednoho celého dne, určitě je lepší si “procházku” rozdělit raději do dvou dnů. Zvláště pokud se nechcete honit, nebo pokud chcete navštívit i nějaká muzea, která budete po cestě míjet.

 

 

UNITED STATES CAPITOL

Pokud jako já toužíte navštívit budovu United States Capitol, mám pro vás dobrou zprávu – dovnitř se dostanete. Nepustí vás samozřejmě vchodem, kudy chodí všichni politici. Vy si budete muset vystát další frontu u Visitor centra, kde projdete typickou “letištní kontrolou”. Řeknou vám, že nesmíte mít vlastní jídlo a pití (pokud ho ale budete mít, tak ho pronesete – vlastní zkušenost, čímž vás k tomu samozřejmě nenavádím :D). Já jsem z batohu chytře nevyndala manikúru, ve které jsem měla malé nůžky na nehty, a ty “nečekaně” neprošly. Bylo mi řečeno, že je musím venku před vchodem vyhodit do koše, jinak mě dovnitř nepustí. To mi bylo ale líto, tak jsem je tam jen položila a doufala, že tam budou, až půjdu zpátky.. btw, ano, byly tam.

Asi tu nebudu přesně popisovat, jak návštěva Capitolu funguje, všechno si můžete přečíst na oficiálních webových stránkách. Dopředu jsem si nic nebookovala. Prostě jsem si jen vystála řadu, zadarmo dostala lístek, a byla přiřazena k jedné ze skupinek. V rámci této asi hodinové prohlídky vás vezmou nahoru do “kopule”, která slouží hlavně jako turistická atrakce. Zároveň se tu ale také konají státní pohřby (poslední rozloučení s významnými osobnostmi). Kromě kopule nahlédnete do pár dalších místností, na zasedání se však nedostanete. Dostat se na zasedání ale není podle mých informací nemožné. Podmínky se dozvíte buď na místě, nebo ještě lépe – vše si vyřídíte již předem online. Všechny informace jsou opět k nalezení na oficiálním webu.

Tip: Pokud budete v Capitolu, tak určitě navštivte také Knihovnu Kongresu – architektonická a historická nádhera. I její návštěva je zdarma, nepotřebujete žádné speciální povolení.

 

JDĚTE ZAMÁVAT DONALDOVI..

Dostat se do Bílého domu je pro “obyčejného smrtelníka” samozřejmě nemožné. Nedokážu si ani představit, jaké bezpečnostní kontroly by takové návštěvě předcházely. Jednu z nejslavnějších budov na světě si můžete prohlédnout ze dvou stran. Já doporučuju posedět před “White Housem” v parčíku na náměstí Lafayette Square. Vyfoťte si fotku před nejslavnější a nejhlídanější bílou budovou na světe, posaďte se na lavičku a pozorujte dění kolem. Za pár minut budete svědky několika protestů, pěveckých vystoupení, lidí vykřikujících své politické názory. To všechno za dozoru jednoho ozbrojeného strážníka stojícího před plotem, ke kterému se díky bariérám nepřiblížíte. Navštívit ale můžete nedaleké The White House Visitor Center, které skýtá spoustu zajímavých informací, a kde si můžete zadarmo dojít na záchod 🙂

 

Zdarma do muzea..

Vstup do většiny muzeí v DC je zdarma. Takže pokud chytnete špatné počasí (jako jsme chytly my první den našeho objevování amerického hlavního města), máte o zábavu postaráno. Pokud mě znáte, tak určitě víte, že nejsem velkým fanouškem muzeí, nicméně i já jsem se do jednoho vydala, a to do National Air and Space Museum. Pokud jste fanoušky letectví, nebo třeba Star Treku, určitě si návštěvu tohoto muzea nenechte ujít. Proč zrovna fanoušek Star Treku? Hned blízko vchodu se totiž nachází model Star Trek Starship Enterprise, což je asi jedno z největších lákadel. Takhle zpětně mě celkem mrzí, že jsem nezašla např. do The National Museum of The American Indian, protože toho v Evropě o této černé kapitole amerických dějin příliš nevíme, a těžko říct, jestli je pohádka o Vinnetou “Náčelník Apačů” zrovna věrohodným vyobrazením historie, asi ne. Pokud se do DC chytáte, a jste milovníkem muzeí, určitě si vyhraďte dostatečné množství času na návštěvu všeho, co vás zajímá. Více informací o muzeích naleznete např. zde.

 

MŮJ TIP NA ZÁVĚR

Pokud máte v DC více než jeden, nebo dva dny času, určitě doporučuji navštívit i jiné části města, než jen National Mall a jeho bezprostřední okolí. Můj osobní tip je např. místní China Town, který není rozhodně tak velký jako ten v New Yorku, ale má svoje kouzlo. China Town v DC je moderní čtvrť plná obchodů, restaurací a cool hipster bister a kaváren.

Mým dalším tipem je jít se podívat na vládní budovu Capitolu a jeho okolí nejen za denního světla, nýbrž i když se setmí, protože to pak jedna z nejkrásnějších a nejhlídanějších budov na světě dostává úplně novou atmosféru. Abych pravdu řekla, vážně jsem si tam večer připadala jako v House of Cards (ke štěstí už mi chyběla jen úžasná Robin Wright jako Claire Underwood, haha). Pokud jste tento seriál viděli, určitě si vzpomenete na úvodní znělku, kde byly vždy nádherné záběry právě nočního Washingtonu, kterým samozřejmě kralovala budova nádherně osvíceného majestátního Capitolu.